Csillagrombolók
Fenyegető sziluettek - leigázott világok százainak rettegett látomása, mondják - a totális hatalom szimbólumai, ékként hasítanak keresztül minden ellenálláson. Sötét tömegük elhomályosítja a csillagok fényét, fegyvereik torkolatából maga a halál villan elő. Ők a birodalom erős karjai, az Uralkodó öklei. A csillagrombolók lándzsaszerű teste félelmet kelt és a birodalom erejét jelképezi hasonlóan a TIE vadászokhoz vagy a birodalmi rohamosztagosokhoz. A csillagromboló megtestesíti mindazt, amire oly büszke a hatalmas birodalmi flotta. A Császár erejének jelképei, gyilkos tűzerővel tiporják el az ellenállást a galaxis bármely szegletében. Könnyedén utolérnek bármely menekülő járművet, hogy megadásra kényszerítsék, vagy vonónyalábjaik segítségével főhangárjaikba szippantsák őket. Kétségtelen, hogy a Birodalom csillagrombolói a maguk nemében páratlan technikai csodák.. Fedélzetükön több ezer emberrel, akik hosszú, évekig tartó szolgálatot teljesítenek, valamint a rakodótérben megbúvó harci járművekkel valóságos kis világot jelentenek.
A birodalmi flottában az egyik legnagyobb elismerés egy csillagromboló kapitányi posztja. Persze nem mindig volt így, hiszen a csillagrombolók története kicsit korábbra nyúlik vissza - akik még látták a Régi Köztársaságot fénykorában, azt állítják a sors fintorai. Furcsa dolog a hadviselés. A csillagközi rend járművei szemvillanás alatt a háború fegyvereivé alakulnak, hogy, aztán ha kell, szemvillanás alatt csillagközi porrá váljanak az öldöklésben. A haditechnika a háborúk alatt mindig ugrásszerű fejlődésnek indult, míg a békeidő alatt gyakorlatilag stagnált. Ha diagrammon ábrázolnánk, a legmeredekebb haditechnikai fejlődés a Klónháborúk és a birodalom rendje alatt mutatkozna. Vegyük például az előbbit. A csatahajók előállításának technológiája hatalmas léptekkel növekedett, tekintetbe véve, hogy mekkora tét forgott kockán, a versengés öldöklően heves volt. Amint új cirkálóosztály lépett hadrendbe, máris még újabb, jobb hajót kellett felsorakoztatni ellene. Bár azóta e csodás harci gépek felett is eljárt az idő, sok mostani cirkáló ősét megtalálhatjuk a Klónháborúk idejéből való régi gyártmányú, illetve fejlesztésű hajók közt. Legékesebb bizonyítéka mindennek a Victory osztályú csillagromboló. De ahogy telt múlt az idő e régen félelmetes hajó mely világokat igázott le, egy-két emberöltő alatt egyszerű kísérőhajóvá degradálódott az Eclipse osztályú hajók oldalán. Egy bolygó elfoglalásához nem elég egy csillagromboló, de ha a bolygónak nincs megfelelő védelme (Planetáris pajzs, Ionágyú) akkor egyetlen csillagromboló is romba dönthet egy teljes bolygót. A csillagrombolók a felszíni csapatokat planetáris bombázással tudják támogatni. Mivel a kihívások időről időre nagyobbak illetve specializáltabbak lettek, több típust is kifejlesztettek ebből a remek hajóból, a tőr alakú design azonban mindvégig megmaradt a hajó sajátosságának. Az alábbiakban a különböző típusok rövid ismertetője olvasható:
Victory osztályú csillagromboló
A régi köztársaság hanyatlásának kezdetén befejeződő Klónháborúk vége felé tűnt föl a színen először a Walex Blissex által tervezett és építetett Victory osztályú csillagromboló. A hajó a Rendili StarDrive üzemeiben készület el. Nem sokkal a háború előtt helyezték szolgálatba, alig néhány bevetés erejéig, hogy aztán a köztársasági haditengerészet magját képezzék majd, egészen a hanyatlásig. Mint későbbi testvéreit a Victoryt is három alapvető feladat elvégzésére tervezték, az alábbiak szerint:
- bolygóvédelem, turbólézerek segítségével,
- bolygók elleni támadófegyver a szárazföldi csapatok támogatására,
- hajó-hajó elleni csata
Amint később nyilvánvalóvá vált, az első két funkcióban sokkal hatékonyabbnak mutatkozott, mint az utóbbiban. Legfőbb erőssége, hogy képes aláereszkedni a légkör felsőbb rétegeibe (erre az új generációs rombolók már nem képesek), és onnan precíziós támadásokat végrehajtani felszíni célpontok ellen, torpedóvetők (80 db) segítségével, emellett képes az esetlegesen szökni próbáló hajók elfogására.
Victory osztályú csillagromboló
Másik előnyős tulajdonsága, mely napjainkra előtérbe került és fő profiljává lépett elő, a hipertérbeli mozgékonyság: nagy sebességre képes és magas műveleti gyorsaságú, koréliai fejlesztésű DeLuxFlux hipermotívátora segítségével felveheti a harcot a környező rendszerekben tartózkodó hajók ellen is. A hajó hossza 900 méter, fegyverzete kész arzenál, 10 quad-turbólézer üteg, 40 iker turbólézer üteg, és 80 torpedóvető alkotja a támadó felszerelést, emellett rendelkezik még 10 vonósugárral ellenséges hajók elfogására. A vonósugarak generátorai a torony tetején vannak elhelyezve teljes kilátást biztosítva, így akár több célpontot is képesek a kezelők egyszerre követni. A csillagrombolók legnagyobb horderejű fegyvereit a turbólézerrel ellátott páncéltornyok jelentik, amelyek a felső fedélzet szélén kaptak helyet. Az ötven méter átmérőjű turbólézerek képesek áthatolni az energiapajzsokon és átütik még a legerősebb páncéllal borított űrhajókat is. Azonban a kicsi és fürge hajókat nehéz célba venni a toronyágyúkkal. Ha mégis sikerül, akkor már az is megsemmisíti a hajót, ha egy sugárnyaláb csak súrolja.
TIE dokk
Ekkora felszereléshez viszont komoly személyzet szükségeltetik, közel 5000 főre van szükség a maximális üzemeltetéshez. A Victory szárazföldi csapatokat is szállít, 2040 katonát képes bárhol felszínre juttatni. Támogatásként két osztag TIE vadásszal rendelkezik.
Hátránya, és későbbi háttérbe szorulásának oka az elégtelen fényalatti sebesség - kis teljesítményű LF-9-es ionhajtóműveit még a hajdani Alderaani Királyi mérnökség tervezte. Ezért hát száműzték a nagyobb űrcsatákból, ugyanakkor néhány példányát a hírhedt Szövetségi Szektor is megvásárolta - kisebb módosításokat hajtva végre rajtuk, és Tie-ok helyett Ird és Ird-A vadászgépeket szállítanak.
Nem sokkal a Klónháborúk után készült el az a maroknyi, második generációs Victory csillagromboló, melynek tervezésekor a hajó-hajó elleni csatát vették alapul. Ennek megfelelően tűzerejében és fényalatti sebességében jelentős változások álltak be. A korszerűtlen LF9-es ionhajtóművet a sokkal megbízhatóbb és nagyobb teljesítményű Hoersch-Kessel hajtóművekre cserélték le. Ugyanakkor jelentősen megnövelt tűzerejű turbólézereket, valamint torpedóvetők helyett ionágyúkat alkalmaztak, a vonósugarak teljesítményét pedig felfejlesztették. A birodalmi flotta jelenleg alkalmazott Victory osztályú csillagrombolói szektorőrjáratot teljesítenek, különleges figyelmet fordítva a kalóztevékenységekre, melyek ellen mindig is jeleskedtek
Birodalmi osztályú csillagromboló
A Köztársaság eltűnésével együtt Walex Blissex, a Victoryk mérnöke is eltűnt a színpadról, ami ahhoz vezetett, hogy erősen megcsappant a kreatív haditengerészeti mérnökgárda, Blissex pedig csak valamivel később, a felkelők szövetségének oldalán tűnt föl ismét. Lira Wessex, Denn Wessex birodalmi területi kormányzó felesége, Blissex lánya volt az, aki apja jogán folytatta a munkát a birodalmi haditengerészet számára. Így született meg a birodalmi osztályú csillagromboló, ami már a tervezőasztalon költségvetési rémálomnak bizonyult majdnem kétszer akkora, mint egy Victory osztályú csillagromboló, s csak a haditengerészet határozott nyomására hagyták jóvá a gyártását. A gyártást a birodalom legnagyobb űrhajószállítója a Kuat Drive Yards vállalta. Már a kezdeti fázisban nyilvánvalóbbá váltak az új romboló képességei. Előzetes számítások állították, a későbbi tapasztalatok pedig igazolták, hogy a birodalmi osztályú csillagromboló tűzereje képes egy lakott bolygót letarolni, az űrben pedig felveszi a küzdelmet egy kisebb hajókból álló flottával is. Egy ilyen romboló előállítása meghaladta egyes bolygók összes jövedelmét, egyetlen hiperugrás pedig kisebb rendszerek éves fogyasztását is. A birodalmi osztályú csillagromboló befogadóképessége az alábbiak szerint alakul:
- egy teljes rohamosztagos különítmény, a hozzá tartozó szállító és harci járművekkel, - 20 db AT-AT lépegető, - 30 db AT-ST lépegető, - 6 teljes TIE osztag őrjáratok és kíséret céljára, - 8 Lambda osztályú komp, - kiszolgáló személyzet és kisegítő járművek.
A TIE Bombázó az indítóhangárban
Sok romboló előre gyártott földi bázisokat is szállít, amit a technikai személyzet pár nap alatt képes felállítani. Egy Helyőrség telepítésekor a romboló kihelyez közel 800 katonát és 2200 főnyi egyéb személyzetet, 10 AT-AT és 10 AT-ST lépegetőt, illetve 40 Tie vadászgépet. Ebből is nyilvánvaló tehát, hogy egy ilyen romboló a hozzá tartozó kisegítő űrhajók támogatásával gyakorlatilag bármilyen ellenfél megsemmisítésére képes, ráadásul - noha lehetetlenség minden rendszerbe helyőrséget telepíteni - az új birodalmi osztályú romboló segítségével a Császár keze mindenhova elérhet rövid időn belül. Ezt mutatja a hajók elosztása a galaxison belül, a rombolók nagy része a magvilágokban, a központi területeken állomásozik, s csak a meghódított rendszerek határain, illetve a fokozottabb kívánó rendszerekben létesítettek állandó őrjáratokat. Bárki levonhatja tehát a megfelelő tanulságot, a birodalmi osztályú csillagromboló több mint egy egyszerű fegyverplatform. Űrállomásokhoz illő dokkjaival és szervízkapacításával nem csak saját egységei, de harci gépek, kompok, landolóhajók, szárazföldi járművek befogadására és ellátására is képes, valamint egy teljes helyőrség felépítésére alkalmas elemeket tárol. Az újabb fejlesztésű birodalmi II osztályú csillagromboló erősebb pajzsokkal és nagyobb tűzerővel rendelkezik.
A Kessel felett
Minden kijelölt űrszektorra egy Szektoregység, azaz 24 birodalmi osztályú csillagromboló felügyel - bolygófelszíni rohamosztagos őrjárat ritkán szükséges - az ilyesmit a romboló parancsnokára bízzák. A standart birodalmi hadviselés általában bolygóelleni támadások és inváziós hadmozdulatok elvégzésére alkalmazza az egységeket. Birodalmi osztályú csillagromboló alkotnak védelmi kíséretet is, mióta az első szuper csillagrombolót szolgálatba állították. Az endori csata előtt több mint 25000 birodalmi osztályú csillagromboló volt a birodalmi flotta szolgálatában.
Ezek a hajók adják a birodalmi flotta gerincét. A parancsnoki híd a torony közepén, elől húzódik, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a rombolóra és az őt körülvevő űrre. A repülésirányítók, rendszerkezelők, fegyverkoordináló tisztek és a személyzet tagjai a híd szintje alá süllyesztett, jól felszerelt helységben az "adatgödörben" dolgoznak - hivatalos nevén adatfeldolgozó személyzeti szint. A védelemért felelős két-három egység egymástól biztonsági okokból távol helyezkedik el. A pajzsgenerátorok a torony tetején, az elhárítórendszer az orrban, a vezérlőrendszer pedig a hajóhíd mögött kap helyet. A romboló alsó felén, a hossztengely mentén két dokköböl található, melyek közül a nagyobbik egy koréliai korvett méretű hajó befogadására is képes - ugyanebből az öbölből indulnak útjukra a Tie vadászok, és kutász droidok egy vertikális aknán keresztül, amely a hajó gyomrába nyúlik. Egy kisebb öböl szolgál a szárazföldi egységek kibocsájtására, közvetlenül a nagy előtt, melyen keresztül a kívánt szállítójárművek elhagyják a dokkokat. Percenként három, négylábú lépegető szállítására alkalmas landlóplatformok indulhatnak útnak, melyeket később nagy teljesítményű tehermodulok és speciálisan kiképzett kompok segítségével szállítanak vissza. A gigantikus hipertér generátort egy kupolával védett terület borítja - ez a generátor a valaha is épített legerősebb meghajtás, gyakorlatilag nem más, mint egy miniatűr nap, erősen páncélozott karbonit-dúracél páncélzattal, egy SFS I-es a2b szolár-ionizációs reaktor a hajó szíve. A fennmaradó belső területek többsége a személyzet részére fenntartott pihenő és lakórészekből áll. Az áttekinthetőség kedvéért a hajó személyzetének és a járművek pilótáinak barakkjai külön helyet kaptak. Ennek ellenére a barátság kölcsönös, hiszen mindannyian a haditengerészet tagjai. A tisztaságért és a higiéniáért felelős rendszereket a végletekig leegyszerűsítették - mivel a rombolók nem rendelkeznek újrafeldolgozó képességgel, a tárolt hulladékot nemes egyszerűséggel az űrbe lökik, többnyire a hipertérbe lépés előtt. Az a tény, hogy ezáltal a szektornak az a része hajózási rémálommá válik, nem aggasztja a birodalmat, a szektor rendfenntartói pedig óvakodnak panaszkodni. Vagy eltakarítják, vagy (legalábbis a nagyobbakat) otthagyják és bejelölik az asztrogációs térképen.
A birodalmi csillagromboló a felszíni támadásokhoz és vadász védelemnek 6 századnyi vadászgépet szállít. Ebből 1 osztagnyi felderítő, TIE Scout, 1 osztagnyi bombázó TIE Bomber, Thrawn főadmirális idején ezeket Scimitar bevetési bombázókra cserélték, és 4 osztagnyi TIE vadász, a TIE Interceptor kifejlesztése után az egyik TIE osztagot interceptorokkal váltották fel.
A Tie bombázókat páncélozott kamrákban tárolják, melyek védik a rombolót, ha valamelyik bombája véletlenül felrobbanna, a bombázók a hangárok leghátsó részéből indulnak útjukra. A Tie vadászok és a bombázók a fő leszállófedélzetre szállnak le, ahonnan az indítóhangárokba trélerek segítségével jutnak el. A magas rangú tisztségviselők járművei a kis elülső hangáron keresztül szállnak fel, amely szükség esetén a főhangárt is tehermentesítheti.
A birodalmi csillagrombolók csatában a fegyverzetükre és a páncélzatukra támaszkodhatnak és nem a manőverező képességükre vagy a sebességükre. A hajó fegyverzete 60 turbólézer üteg, 60 ionágyú és 10 vonósugár. A birodalmi II osztályú rombolón már valamivel több fegyver kapott helyet, 50 nehéz turbólézer üteg, 50 turbólézer ágyú, 20 ionágyú és 10 vonósugár. Ezek a hajók inkább mozgó harcállomások, mint gyors támadásra alkalmas hajók. Ennek ellenére a birodalmi csillagrombolókat nagyon nehéz megsemmisíteni, ezzel általában csak túlerőben lévő vagy nagyon jól képzett legénységgel rendelkező lázadó parancsnokok próbálkoznak. A csillagromboló egyik gyenge pontja a hajóhíd tetején elhelyezett pajzsgenerátorok. Ha a lázadó vadászgépek át tudnak hatolni az elhárítótűzön akkor torpedókkal meg tudják, semmisíteni a pajzsgenerátorokat, ezután a hajó már csak a törzs páncélzatával tud ellenállni a támadásoknak, és ha teheti, visszavonul.
A hajó legénysége 37085 fő, a csillagromboló szárazföldi csapatokat is szállít, melynek száma 9700 fő, a csapatszállítást a 15 Gyalogsági Szállító komp és a 8 db Lambda osztályú sikló oldja meg. Ezen felül a hajóparkhoz tartozik még 5 Bevetési Ágyúnaszád is.
A Devastator
Interdictor csillagromboló
A hajót A Sienar Fleet Systems tervezte a Birodalom kérésére, szabvány elnevezése Immobiloizáló 418- as nehézcirkáló. Ez a hajó azon kevés birodalmi fejlesztések közül való, amit eredetileg nem háborús célokra (hanem mélyűri építkezésekhez) használtak. A hajó hossza 600 méter, a váza átlagos nehézcirkálóváz, erre szerelték a kiegészítőket.
Ezek a fél csillagrombolónyi hajók arra hivatottak, hogy a rajtuk elhelyezett négy gravitációs projector (jól láthatóak a hajóból kidudorodva) segítségével mesterséges gravitációt hozzanak létre maguk körül, vagy bármilyen tárgyhoz hozzárendeljék azt, megkönnyítve az űrbéli építkezéseket. Segítségükkel építették például a két Halálcsillagot is - amíg azok saját gravitációs berendezései üzemképesek nem lettek.
Ennek valamivel harciasabb és aljasabb felhasználási formája a gravitációs csapda. A hipertérben való közlekedés első számú szabálya szerint, ha bármilyen test a hajó útjába akad, a navigációs számítógép kilép a hipertérből, hogy elkerülje az ütközést és módosítsa a hajó pályáját. Erre, illetve a számítógépek észlelési rendszerére támaszkodva - miszerint az idegen testnek gravitációja van, ez alapján érzékelhető - a kiszámolt pályaadatok alapján a hajó útjába irányítják az Indectictort, amely képes a tér bármely pontjára gravitációt varázsolni. Az így keletkezett anomáliát a számítógép érzékeli és kilép a hipertérből - s ezzel máris csapdába esett a szökevény jármű. Ezzel a módszerrel rántották ki Leia hercegnő hajóját a hipertérből, amikor a halálcsillag terveivel menekült. A Birodalmiak egyik kedvenc módszere a tetraéder-alakzat, melynek egyik csúcsában foglal helyet az Interdictor, a kilépő űrhajót pedig három csillagromboló fogja közre, bár ez a módszer felettébb költséges. Az egyetlen menekülési lehetőség az az egy perc míg a gravitációs mező- generátor feltöltődik.
Az Interdictor önmagában sem lebecsülendő ellenfél, 20 rövid lőtávolságú négyes-iker lézerágyúval rendelkezik, és a pajzsa is rendkívül erős, több tucat protontorpedóval is nehéz lerombolni. Mivel könnyen átalakítható a hajó ezért felszerelése néha küldetésenként változik, néhány újabb típuson már TIE vadászosztagok is helyet kaptak(1 osztag figther és 1 osztag interceptor). Az Inderdictorokat Thrawn is alkalmazta, de Ysanne Ysard is egy Inderdictorral akarta elfogni a Zsiványkommandót -sajnos sikertelenül.
Sovereign osztályú csillagromboló
Ezeket a 15 kilométer hosszú hadihajókat már csak az Eclipse osztályú hajók múlják felül. A Sovereign (jelentése: uralkodó) tulajdonképpen az Eclipse osztály egy kisebb méretű változata. A Sovereign osztály hajóin is helyet kapott az axiális szuperlézer, mint fő csapásmérő fegyver. Mivel kisebb hajtóműve van a szükségesnél így elég lassúnak bizonyult, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a megépített négy Sovereign osztályú hajóból mind a négyet elfogták és megsemmisítették a köztársasági erők egy éven belül. A vadásztámogatást 35 Tie Interceptor kötelék és 5 Tie Bomber kötelék adja. Földi csapatok tekintetében is kevesebbet szállít, mint az Eclipse. Személyzete 605.000 főből áll. Fegyverzete a szokásos módon kissé túlzott, 500 lézerágyú, 500 turbólézer ágyú, 75 ionágyú, 100 vonósugár kivetítő, 5 gravitációs mező projektor, és persze a szuperlézer. A Sovereign osztály, akár az Eclipse, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a megépített hajók az újjáélesztett Császár hatalma alatt tevékenykedtek, de már nem tudtak döntő változásokat kicsikarni a katonai helyzetben. Az osztály megépült hajói: Sovereign, Autarch, Heresiarch és a Despot.
Csak az Eclipse-osztály vetekedhetett vele
Eclipse osztályú csillagromboló
A valaha épített legnagyobb hajótípus az Eclipse osztályú csillagromboló. A hajót a Császár személyesen rendelte meg a Birodalom legfőbb hajószállítójától a Kuat Drive Yards-tól, valamivel a Hoth-i csata után. A tervezésnél a Szuper osztályú rombolót vették alaptípusként figyelembe, ezt fejlesztették tovább, a cél az volt, hogy a hajó még erősebb, még masszívabb legyen. A hajót a Császár parancsnoki hajójának szánták, de a Császár időközben meghalt az Endori csatában. Egy ekkora projectet pedig már nem lehetett lefújni, az építés folytatódott tovább és hat évvel később az Eclipse kihajózhatott a szárazdokkból, ahol éveket töltött el. Kevés ekkora project futott át a Birodalom emberöltőin, talán csak a Halálcsillagot lehet hozzá hasonlítani.
Lenyűgöző méretű gyönyörű hajóóriás
A hajó hossza 17500 méter, ami még az Executor kétszeresénél is több, legfőbb fegyvere az axiális szuperlézere mellyel a halálcsillaghoz hasonlóan bolygókat is képes porrá őrölni. De az osztály nem véletlenül kapta az Eclipse (elhalványulás) elnevezést sem, külső páncéllemezeit feketére festették, így az elnyelte maga körül a fényt és így a hajó még ijesztőbb látványt nyújtott, később ugyanezt az eljárást alkalmazták a Night Hammer szuper csillagrombolónál is. Fegyverzete felért egy egész flottáéval, 550 turbólézer üteg, 500 lézerágyú, 75 ionágyú, 100 Tractor Beam, 10 vonósugár és persze az axiális szuperlézer mely a hajó elején helyezkedik el. Legénysége meghaladja a 713000 főt, így a halálcsillag után a legnépesebb harceszköz. Vadászgép támogatás tekintetében 50 Tie Interceptor osztag, 8 Scimitar nehézbombázó osztag és 25 Tie Bomber kötelék elsöprő légifölényt biztosít számára bármely hagyományos űrcsatában. Az Eclipse természetesen szárazföldi csapatokat is szállít, 5 előre elkészített helyőrséget szállít melyet 100 Ptsz lépegető, kísér az esetleges csatákban. De mivel ez a Császár parancsnoki hajója, így itt állomásozott az újjáélesztett Császári Testőr Légió is és még egy speciális egység a CompForce osztag.
Elegáns vonalvezetés
A hajótípusból összesen csak két darab készült el, az Eclipse és az Eclipse II. Az Eclipse I lett a feltámasztott Palpatine zászlóshajója. A hajót eleve arra készítették, hogy elrémítse az ellenségeit és ez sikerült is neki, viszont az Eclipse I nem volt túl hosszú életű. A feltámasztott Palpatine Luke Skywalkert meg akarta ölni egy erő viharral, de az a helyett a hajót semmisítette meg. Az Eclipse II végzete a galaxis ágyú lett.
A birodalom harci gépezete tehát olajozottan működik, a szervezésnek és nem utolsósorban a gépezeteknek köszönhetően, melyeknek ugyanolyan fontos szerep jut a sikerben, mint megálmodóiknak. A birodalmi állítólagos lelketlenségnek tehát jól megfogható, sajátos lelke mégis van. Csak sötét de mégis ragyogó.
Victory osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Adamant |
|
|
Avenger |
Needa |
|
Bombard |
|
|
Crusader |
|
|
Corrupter |
Ait Convarion |
Ysanne Ysard parancsnoksága alatt |
Devastator |
|
Egykor Vader zászlóshajója volt |
Harridan |
|
|
Protector |
Harkov Admirális |
|
Stalwart |
Thrawn Admirális |
|
Subjugator |
|
|
13X |
|
|
Birodalmi osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Accuser |
|
|
Adjucator |
|
|
Avarice |
|
|
Balisisk |
Mullinore |
Bendő Bázis védelmi flotta tagja |
Bellicore |
|
|
Chimera |
Palleon |
Thrawn admirális zászlóshajója |
Death’s Head |
|
Thrawn flotta tagja |
Garret |
|
|
Glory |
|
|
Gorgon |
Daala |
Bendő bázis védelmi flotta zászlóshajója |
Hammer |
|
|
Hydra |
|
Bendő Bázis védelmi flotta tagja |
Immortal |
|
|
Inorexable |
|
|
Interrogator |
Tremayne |
|
Interpid |
|
|
Invicible |
|
|
Judicator |
Brandlei |
Bendő Bázis védelmi flotta tagja |
Manticore |
Brusc |
|
Nemesis |
|
|
Peremtory |
|
|
Relentless |
Dorja |
|
Reliance |
Iolan Gendarr |
|
Stormhawk |
|
|
Virulence |
|
|
Warrior |
|
|
Interdictor osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Aggregator |
|
|
Szuper osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Allegiance |
|
|
Executor |
Griff, Piett |
Vader zászlóshajója |
Guardian |
|
Gean Drommel Admirális zászlóshajója |
Ironfist |
Zsinj Hadúr |
|
Lusankya |
Joak Drysso |
Ysanne Ysard parancsnoksága alatt |
Night Hammer |
|
Daala Admirális parancsnoksága alatt |
Emancipator |
|
Yevetha erők kezén |
Sovereign osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Sovereign |
|
|
Despot |
|
|
Autarch |
|
|
Heresiarch |
|
|
Eclipse osztályú csillagrombolók
Név |
Kapitány |
Megjegyzés |
Eclipse |
|
Palpatine Császár zászlóshajója |
Eclipse II |
|
|
-
-
Hajtómű: 3 fő és 4 másodlagos SFS/a2b ionhajtómű
-
-
Fegyverzet:
60db Taim&Bak xx9-es turbólézer
60db Borstel NK-7-es ionágyú 10db vonósugár generátor
-
Pajzs: 2db KDY ISD72-x pajzs generátor
-
Legénység: 37085 tengerész 1 rohamosztagos hadosztály (9700 katona)
-
Felszíni járművek: 20db AT-AT lépegetö 30db AT-ST lépegetö
-
Kíséret: 6 vadászszázad (72 vadászgép) 8 Lambada osztályú sikló 15 Gyalogsági szállító 5 Bevetési ágyúnaszád
Ezek a hajók adják a birodalmi flotta gerincét. A Birodalmi osztályú Csillagrombolókat a Victory osztályú csillagrombolókból fejlesztették ki, de a birodalmi osztályú csillagromboló majdnem kétszer akkora, mint egy victory osztályú csillagromboló. Az endori csata előtt több mint 25000 birodalmi osztályú csilgromboló volt a birodalmi flotta szolgálatában. A csillagrombolók lándzsa szerű teste félelmet kelt és a birodalom erjét jelképezi hasonlóan a TIE vadászokhoz vagy a birodalmi rohamosztagosokhoz.
A birodalmi csillagrombolók csatában a fegyverzetükre és a páncélzatukra támaszkodhatnak és nem a manőverező képességükre vagy a sebességükre. Ezek a hajók inkább mozgó harcállomások, mint gyors támadásra alkalmas hajók. Ennek ellenére a birodalmi csillagrombolókat nagyon nehéz megsemmisíteni, ezzel általában csak túlerőben lévő vagy nagyon jól képzet legénységgel rendelkező lázadó parancsnokok próbálkoznak. A csillagromboló egyik gyenge pontja a hajóhíd tetején elhelyezett pajzsgenerátorok. Ha a lázadó vadászgépek át tudnak hatolni az elháritótüzön akkor torpedókkal meg tudjál semmisíteni a pajzsgenerátorokat, ezután a hajó már csak a törzs páncélzatával tud ellenállni a támadásoknak, és ha teheti, visszavonul.
A csillagromboló a felszíni támadásokhoz és vadász védelemnek 6 századnyi vadászgépet szállít ebből 1 osztagnyi felderítő, 1 osztagnyi bombázó TIE bomberThrawn főadmirális után ezeket Scimitar bevetési bombázókra cserélték, 4 osztagnyi TIE a TIE interceptor kifejlesztése után az egyik TIE osztagot interceptorokkal váltották fel.Egy bolygó elfoglalásához nem elég egy csillagromboló de ha a bolygónak nincs megfelelő védelme (Planeteáris pajzs, Ion ágyú) akkor egyetlen csillagromboló is romba dönthet egy teljes bolygót. A csillagrombolók a felszíni csapatokat planetáris bombázással tudják támogatni. Egy bolygó elfoglalásához egy teljes flotta szükséges ami általában 8 csillagrombolóból és több kísérő hajóból áll.
A birodalmi flottában az egyik legnagyobb elismerés egy csillagromboló kapitányi posztja.
Szuper Csillagromboló
- Gyártó: Kuat Drive Yards
- Hajtómű: 9db
- Méretek: 8000m, Executor 12800m
- Fegyverzet:
250db Taim & Bak xx9 turbó lézer 250db Taim & Bak xx 20 nehéz turbó lézer 250db Borstel Nk-7 ion ágyú 250db SFS Ms3, SFS Hs5-ös rakétavető 40db vonó sugár generátor
- Pajzsok: 2db KDY SSD100-xx
- Legénység:
279144 1 rohamosztagos alakulat (38000 katona)
- Felszíni járművek:
25db AT-AT 50db AT-ST
- Kíséret:
1 vadász szárny (12 század, 148db vadászgép)
Az endori csata előtt összesen 8db szuper csillagromboló épült. Ezeket a hajókat a birodalom flották vezetésére és az igazán fontos küldetések végre hajtására építette. A szuper csillagrombolóknak az igazi ereje nem a fegyvereiben vagy a pajzsaiban van habár óriási tűzerővel és szinte áthatolhatatlan pajzsokkal rendelkezik. A szuper osztályú csillagrombolók a méretükkel és a hírükkel érték el a legnagyobb sikereket, ha egy ilyen hajó megjelent egy bolygó felett vagy egy csatában a lázadók inkább elmenekültek. Ehhez az óriási hajóhoz azonban nem kell akkora legénység, mint amekkora a méreteiből adódik. A szuper osztályú csillagrombolókon nagyon sok rendszert automatizáltak. Ezek a hajók szállítanak 3 előre gyártott helyőrséget is, amit a felszíni csapatok hídfőállásként használhatnak.
A leghíresebb szuper csillagromboló Darth Vader zászlós hajója az Executtor volt. Az Executornak névleg Ozzel admirális volt a parancsnoka egészen a sajnálatos haláláig. Ozzel admirális halála után Piett admirális irányította az Executort egészen az endori csatáig ahol a csillagromboló elpusztult. A Birodalmi Flottában az előléptetés gyors útja volt az Executorra kerülés és néha a gyors halálé is Lord Vader egyéni büntetési módszerei miatt. Ezért az endori csatában megsemmisült Executorral együtt az életüket vesztették a Birodalmi Flotta legkiválóbb tisztjei. Az Executor pusztulását egy lázadó A szárnyú vadászgép okozta ami becsapódott a parancsnoki hídba. Az irányíthatatlanná vált Executor becsapódott a második Halálcsillagba és megsemmisült.
I. HALÁLCSILLAG
Átmérője: 120 km
Fegyverzet:
- 1db Szuperlézer
- 5000 felszíni turbólézer torony
- 5000 nehéz turbólézer torony
- 2500 lézer ágyú
Legénység
Felszereltség:
- 400,000 droid
- 7,000 TIE vadászgép
Hajtóművei:
- Valóstér-ion-hajtóművek
- Hiperhajtóművek
A Halálcsillagot valójában Tarkin nagymoff álmodta meg. A célja: az űrállomás által gerjesztett félelemmel megszilárdítani a birodalom hatalmát. Bevel Lemelisk volt a fő tervezőmérnök. Fejlesztését Despayre-en (Horuz rendszer) végezték.
Az állomás tervein egyszerre több száz mérnök és katona dolgozott. A tervek elkészítése, akár csak az építési munkálatok teljes titokban zajlottak. Az állomás egyik fő tervezője, Qwi Xux, a briliáns tudós, csak az "Alderaan incidens"után jött rá, hogy mit is tervezett. Ő mindig is azt hitte, hogy egy óriási bányaállomáson dolgozik, mely ha elkészül, több rendszerben is megoldja az energia-válságot. Az Endor-csata után is még az volt a véleménye, hogy a Halálcsillagból ragyogó bányaállomás lett volna.
A Halálcsillag minden idők legnagyobb vállalkozása volt, mind a nagysága, mind a fejlett technikája miatt. A több ezer tonnányi dúracél felhalmozásába, majdnem nyolc bányarendszer is belebukott, mivel elfogytak a felhalmozott készleteik. A Halálcsillag rendkívüli nagysága miatt, rendkívüli generátort igényelt. Az űrállomás majdnem felét egy óriási hiperanyag reaktor alkotja.E köré a reaktor köré épült fel az egész űrállomás Ez éppen elég energiát termel ahhoz, hogy akárcsak az egyszerű számítógépes rendszerek (melyekből több ezer van), a turbólézerek (szintén) és a szuperlézer is működjön.
A szuperlézer minden idők legnagyobb és legpusztítóbb fegyvere. A lézer nyaláb (mely egyébként rendkívül sok energiát felemészt, de a reaktor még ezt is bírja), egy tányér alakú bemélyedés az űrállomás északi részén. Ennek a tányérnak a közepén található egy óriási kristály, mely a hordozónyalábot gerjeszti, és fókuszálja. A tüzelés pillanatában a bemélyedés peremén elhelyezkedő segéd-szuperlézernyaláb-aknákból előtör a pusztító energia, melyet egy hiper-mágnes csatlakoztat rá a hordozónyalábra.
A mesterséges bolygó számos bevásárló, szórakoztató központot, és parkot tartalmaz, amelyek a körülbelűl 1 millió fős popullációt kiszolgálják. A tiszteknek különböző lehetőségek állnak rendelkezésre a magán es a társasági élet fenttartására.
Az uralkodó nem tartotta szükségesnek az űrállomás elkészítését, a Jedik legyőzése, és a már majdnem teljes hatalomátvétel (a Szenátus feloszlatása) után. Viszont annak pusztulása több dologra is felhívta figyelmét: a felkelés igen is erős, és természetesen Luke Skywalkerre, egy Jedire, akinek megvolt az ereje ahhoz, hogy elpusztítsa őt.
Tarkin nagymoff dicső de értelmetlen halála, és a Halálcsillag pusztulása erőt adott a Felkelésnek.
Miután mindez bekövetkezett, Darth Vader örökölte Tarkin hatalmát, és ő már nem támogatta az ehhez hasonló projekteket, így a Halálcsillag terveit egy időre félretették…
  |